Dnia 10 września 2019 roku w Gminnej Bibliotece Publicznej w Rakoniewicach, odbyła się prelekcja pt. „Krótkie formy – wielkie treści. Czego współczesny czytelnik dowie się z nowel Orzeszkowej, Prusa i Żeromskiego” z dr Emanuelą Tatarkiewicz. Prelekcja nawiązywała do tematu tegorocznej akcji Narodowego Czytania – „Nowele Polskie Lekturą Narodowego Czytania 2019”.
Była to już ósma edycja imprezy promującej czytelnictwo pod honorowym patronatem pary prezydenckiej. Motywem przewodnim były polskie nowele Marii Konopnickiej, Elizy Orzeszkowej, Stefana Żeromskiego, Henryka Sienkiewicza, Bolesława Prusa, Bruno Schulza, Stanisława Reymonta i Henryka Rzewuskiego.
Emanuela Tatarkiewicz – doktor nauk humanistycznych w zakresie literatuznawstwa przybliżyła nam twórczość i autorów polskich nowel. Jest to wybór tekstów, których wspólnym mianownikiem jest polskość w połączeniu z treściami uniwersalnymi, refleksją nad człowiekiem i społeczeństwem, ich zwięzła forma idzie w parze z mistrzostwem stylu i plastycznością, która pozostawia w umysłach czytelników niezapomniane wrażenia. Dziś teksty te nie straciły nic ze swojej aktualności, uczą nas, że w życiu powinniśmy kierować się szlachetnością i solidarnością, ze nie wolno nam stracić wrażliwości na ludzką krzywdę ani zapomnieć o naszej historii.
W spotkaniu uczestniczyli uczniowie Szkoły Podstawowej w Rakoniewicach i Szkoły Podstawowej w Łąkiem.