30 maja 2023 r. odbyło się kolejne spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki. Punktem wyjścia spotkania była książka Jenne Dielemans „Witajcie w raju. Reportaże o przemyśle turystycznym”. Książka bardzo na czasie, z racji zbliżających się wakacji i związanych z tym wyborów, gdzie wyjechać, aby fajnie wypocząć? Książka w naszym klubie wzbudziła wiele emocji i była zaczątkiem burzliwej dyskusji. W dzisiejszych czasach, wiele osób może pozwolić sobie na zagraniczne wakacje. Marząc o poznawaniu egzotycznych krajów wyobrażamy sobie piękne, dziewicze plaże, nieskażone cywilizacją, ale czy zastanawialiśmy się, czym tak naprawdę są wakacje all-inclusive i jaki wpływ mają na turystykę. O tym opowiada w swoich reportażach szwedzka dziennikarka Jennie Dielemans. Autorka przez kilka lat przyglądając się rozwojowi przemysłu turystycznego, który stał się dla wielu krajów gałęzią gospodarki i źródłem utrzymania dla rdzennych mieszkańców, ukazuje turystykę z zupełnie innej perspektywy, o której nie myśli się na co dzień. Nieumiarkowany rozwój turystyki, w krajach powszechnie określanych rajem na ziemi, turystyka ma swoją mroczną stronę, niosąc za sobą bezmyślne zabudowywanie terenów nadmorskich, degradację plaż i lasów, niszczenie raf koralowych, zanieczyszczenie mórz. To wszystko sprawia, że ten przysłowiowy raj, zamienia się w turystyczne piekło. „Witajcie w raju”, to nie jest łatwa lektura, ale warta przeczytania. W naszym klubie wywołała burzliwą dyskusję. Po przeczytaniu reportaży, zapewne uważniej przyjrzymy się ofertom wakacyjnym, staniemy się bardziej świadomymi turystami, a nie biernymi konsumentami tego, co nam oferują biura podróży. Następne spotkanie DKK już 27 czerwca, na którym będziemy omawiać książkę Agaty Kołakowskiej pt. „Ballada o dwóch miastach”. Zapraszamy serdecznie!

Spotkanie DKK w rakoniewickiej bibliotece
Spotkanie DKK w rakoniewickiej bibliotece
Spotkanie DKK w rakoniewickiej bibliotece
Spotkanie DKK w rakoniewickiej bibliotece
Spotkanie DKK w rakoniewickiej bibliotece
Spotkanie DKK w rakoniewickiej bibliotece