„Moja Twoja Nasza Biblioteka!” pod takim hasłem obchodziliśmy tegoroczny Tydzień Bibliotek. Z tej okazji Biblioteka przygotowała program skierowany zarówno dla dzieci jak i dorosłych czytelników.
Dnia 8 i 11 maja rakoniewicka biblioteka gościła grupy: Bordową i Chabrową z Przedszkola Różany Ogród. Zajęcia toczyły się wokół książki, ale przede wszystkim miały pokazać dzieciom, że biblioteka to miejsce, w którym można nie tylko wypożyczyć książki, ale również spędzić czas na zabawie, rozwijaniu swoich pasji i zainteresowań.
W środę, 10 maja rakoniewickiej publiczności zaprezentował się iluzjonista Piotr Szumny z pokazem „Czytanie to magia”. Spotkanie zostało zorganizowane przez Gminną Bibliotekę Publiczną, w ramach Tygodnia Bibliotek. Pokaz iluzji miał formę interaktywną i zachęcał uczestników do wspólnego czarowania. Sposób prowadzenia i zaprezentowane triki sprawiły, że iluzjonista oczarował małą i dużą publiczność. Przedstawienie oprócz walorów rozrywkowych, zawierało w sobie przekaz edukacyjny o wartości czytania książek i korzyściach płynących z odwiedzania bibliotek. Spotkanie odbyło się również w filiach w Rostarzewie i Jabłonnie, i spotkało się z równie fantastycznym odbiorem.
W piątek, 12 maja mieliśmy przyjemność gościć w naszej bibliotece Paulinę Jurgę, autorkę dwóch poczytnych serii: „Rosyjskiej mafii”, na którą składają się trzy powieści, „Matrioszka”, „Marionetka” i „Matnia” i „Gruzińskiej sagii”, składającej się również z trzech tytułów: „Ławrusznik”, „Pachan”, oraz „Worowka”. Autorka chętnie odpowiadała na pytania dotyczące całego procesu twórczego, współpracy z wydawnictwem, dzieliła się swoimi różnymi przemyśleniami i odczuciami po wydaniu swoich książek, szczególnie tej pierwszej, opowiedziała o tym, jak udaje się jej pogodzić życie prywatne z pisaniem i o swoich marzeniach. Podzieliła się również informacją o premierze kolejnej książki, która jest początkiem trylogii i ukaże się już w czerwcu. Było to niezwykle ciekawe i energetyczne spotkanie.
Sobotę, 13 maja, w ramach Inicjatywnej Grupy Rakoniewice i obchodzonego Tygodnia Bibliotek, rakoniewicka biblioteka spędziła bardzo aktywnie, biorąc udział w jarmarku na terenie Rodzinnego Ogrodu Działkowego im. Michała Drzymały. Swoją ofertę skierowała do najmłodszych uczestników festynu, umilając im czas m. in. papierowym teatrzykiem Kamishibai pt. „Na straganie”, zagadkami i różnymi zabawami animacyjnymi. Pomiędzy zabawami, odbywał się również konkurs plastyczny na „Wiosenny kwiat”. Prace dzieci wykonywały na miejscu z przygotowanych materiałów. W tym samym dniu nastąpiło wręczenie nagród głównych i upominków wszystkim uczestnikom. Bawiliśmy się doskonale!
15 maja bibliotekę w Rakoniewicach odwiedziły dzieci z LEŚNEJ BAZY Elżbieciny. Maluchom czas spędzony w bibliotece upłynął, na słuchaniu czytanych im na głos przez opiekunów różnych bajek i krótkich opowiadań, rysowaniu, zabawach z pieczątkami oraz wymyślaniu kreatywnych zabaw z użyciem poduszek.
Świętowanie Tygodnia Bibliotek w rakoniewickiej bibliotece przedłużyło się o kolejne dni, 16,18 i 19 maja bibliotekę odwiedziły dzieci z Przedszkola Różany Ogród. Celem spotkań było zapoznanie przedszkolaków z naszą Biblioteką, pokazanie jak wygląda wypożyczanie książek, za pomocą karty bibliotecznej, którą przy zapisaniu otrzymuje każdy czytelnik, były rozmowy na temat poszanowania książek, by móc się nimi długo cieszyć, nie zabrakło zabaw ruchowych i pobudzających wyobraźnię.
Tydzień Bibliotek w rakoniewickiej bibliotece zwieńczyło wręczenie nagród uczestnikom, którzy poradzili sobie z rozwiązaniem QR-owej krzyżówki. Zabawa polegała na pobraniu w bibliotece krzyżówki, odnalezieniu w obrębie rynku miasta 14 ukrytych kodów QR, które należało zeskanować, odczytać zaszyfrowane pytania, odpowiedź wpisać do krzyżówki, którą z prawidłowo rozwiązanym hasłem ponownie dostarczyć do biblioteki i przede wszystkim dobrze się bawić!
W Filii w Rostarzewie odbyły się spotkania z przedszkolakami i dziećmi młodszych klas z Zespołu Przedszkolno-Szkolnego. 9, 11, 12 maja filię odwiedzili uczniowie z klas pierwszych i drugiej, którzy nie tylko poznali księgozbiór
i porozmawiali o zasadach korzystania z biblioteki, mogli również obejrzeć teatrzyk Kamishibai i wziąć udział w przygotowanych zabawach, z książką w roli głównej. 15 maja odbyły się warsztaty dla dorosłych czytelniczek, które inspirowane wierszem Wisławy Szymborskiej „Portret kobiecy”, wykonały kolaże metodą wyklejanek.
W Filii w Jabłonnie 11 i 16 maja gościły grupy przedszkolne: Tygryski, Kreciki, Mrówki, Nutki i Niezapominajki. Przedszkolacy dowiedzieli się, kto może korzystać z biblioteki, w jaki sposób się zapisać i jak wypożyczać książki. W trakcie spotkania dzieci wykonały własnoręcznie zakładkę do książki oraz wysłuchały wiersza pt. „Przesłanie”. 12 maja odbywały się zajęcia kreatywne, które nawiązywały do obchodzonego Tygodnia Bibliotek i miały pokazać, jak można spędzić czas w bibliotece. Podczas zajęć dzieci wykonały obrazy bzów z popcornu, wysłuchały książki Tiny Oziewicz „Co robią uczucia?”, po czym bawiąc się kartami – pocztówkami do tej książki, omawiały uczucia, które im towarzyszyły podczas spotkania. 15 maja filia gościła uczniów klas drugich, którzy wzięły udział w konkursie „Czytanie poezji Wisławy Szymborskiej”. Przed konkursem dzieci wykonały plakat metodą kolażu, poświęcony noblistce.
Mamy nadzieję, że choć po części udało się nam przekonać uczestników naszych wydarzeń, że Biblioteka, to miejsce otwarte i przyjazne dla każdego.