Rozpoczęły się upragnione przez wszystkich uczniów wakacje – czas odpoczynku, wyjazdów i rekreacji. Aby był to czas spędzony bezpiecznie, Gminna Biblioteka Publiczna w Rakoniewicach, w dniu 24 czerwca br. zaprosiła najmłodszych na spektakl o tematyce profilaktycznej pt. „To największe jest szaleństwo nie znać słowa bezpieczeństwo”, przygotowanym przez Teatr Maska z Krakowa, który dotyczył zasad bezpieczeństwa, o których powinny pamiętać dzieci. Podstawowe zasady dotyczące m. in. bezpiecznego zachowania na drodze, numerów alarmowych, znaków drogowych, a także jak należy postąpić w sytuacji, gdy się zgubimy, dzieciom w zabawny sposób przekazali bohaterowie spektaklu: Biedronka Aldonka, Skrzat oraz Czarodziej. Biedronka Aldonka, gubi się w lesie
i nie potrafi znaleźć drogi do domu. Marny byłby koniec Aldonki, gdyż zaufała Złemu Czarnoksiężnikowi, który chciał ją podstępnie porwać. Na szczęście z pomocą przychodzi jej Skrzat, który ratuje Aldonkę. Nowy przyjaciel karci biedronkę za jej naiwność w kontaktach z obcymi oraz krok po kroku, przy dużej pomocy dzieci, uczy ją, jak zachować bezpieczeństwo w domu i poza nim. Biedronka poznaje alarmowe numery telefonu i ważne znaki drogowe, a także uczy się, jak postępować z obcymi oraz jak zachowywać się na drodze. Obejrzany przez dzieci spektakl miał bardzo dużą wartość edukacyjną. Był przy tym niezwykle zabawny, o czym świadczyły dziecięce uśmiechy. Dzięki przygodzie Aldonki dzieci na pewno na długo zapamiętają zasady bezpieczeństwa i będą potrafiły odpowiednio zachować się w sytuacji zagrożenia.

„To największe jest szaleństwo nie znać słowa bezpieczeństwo” – wakacyjny spektakl edukacyjno-profilaktyczny dla dzieci w rakoniewickiej bibliotece.