Ostatnie, w tym roku spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki przy Gminnej Bibliotece Publicznej w Rakoniewicach, odbyło się 28 grudnia. Tym razem omawiano dwie książki. Pierwsza z nich, to książka Anny Abramowicz „Zakonnice odchodzą po cichu”, lektura intrygująca i tajemnicza. Są to głęboko poruszające historie dwudziestu kobiet, które zrzuciły habit i wróciły do świeckiego życia. Marta Abramowicz stawia, w swojej książce, czoło tematyce tabu i przedstawia rzeczywiste, nieznane nam, życie byłych zakonnic, które z reguły nie opowiadają o swoim życiu, bo powiedzieć złe słowo na zakon, to stanąć samotnie przeciw Kościołowi. Napisana w formie reportażu, przedstawia autentyczne historie z życia sióstr. Oparta przede wszystkim na rozmowach z byłymi zakonnicami, które odeszły z zakonu kierując się własną decyzją lub zostały z nich wydalone. Opowiadają one o swym codziennym życiu, stosunkach interpersonalnych oraz hierarchii panującej w zakonie.  Trudno ocenić jednoznacznie książkę Marty Abramowicz, na pewno jest to książka, która wprowadza niepokój, prowokuje do dyskusji, zmusza do głębokich przemyśleń i na długo pozostaje w pamięci. Drugą omawianą książką, była książka Wojciecha Młynarskiego, „Rozmowy”. Młynarski w osobistych rozmowach z dziennikarzami i z córką Agatą (w podwójnej roli), opowiada o miejscach i ludziach, których mijał w życiu, o wierze, nadziei i… optymizmie. Wszystko to podane z właściwą sobie klasą, dystansem i błyskiem. Szczerze, bo intymnie, mądrze, bo z bagażem doświadczeń. Sięgając po tę  książkę mamy szansę na pobycie przez chwilę z Mistrzem i prawdziwą ucztę intelektualną. Kolejne spotkanie zaplanowano na 25 stycznia 2022 r.