Gminna Biblioteka Publiczna w Rakoniewicach mając na uwadze promocję i bogactwo polskiej literatury, włączyła się w akcję Narodowego Czytania 2020. Wydarzenie zostało oficjalnie zgłoszone i zarejestrowane na stronie Prezydenta RP. Do wspólnego czytania biblioteka zaprosiła włodarza gminy, przedstawicieli jednostek organizacyjnych oraz mieszkańców. Wydarzenie odbyło się, w sobotę 5 września br. w samo południe. Choć pierwotnie, spotkanie zaplanowano w scenerii miejskiego parku, ze względu na nieprzewidywalną tego dnia pogodę, czytanie przeniesiono do Sali Koncertowej przy bibliotece, ale w równie pięknej scenografii nawiązującej do czytanego utworu. Po oficjalnym powitaniu widzowie zostali zapoznani z genezą powstałego w 1834 r. utworu. Następnie…  Puk! Puk! Puk! Kto tam? Kirkor… tymi słowami rozpoczęto wspólne czytanie historii,  rozgrywającej się „za czasów bajecznych koło jeziora Gopła”, o destrukcyjnej żądzy władzy, chorobliwej ambicji i zaborczej miłości prowadzącej do tragedii.        Obsadę tworzyli: Kirkor – Burmistrz dr Gerard Tomiak, Pustelnik – Grzegorz Kazubski, Matka – Dorota Lipowicz, Balladyna – Daria Gronostaj, Alina – Katarzyna Krysman, Filon – Damian Dryka, Grabiec – Marek Maćkowiak, Fon Kostryn – Janusz Pietrzak, Kanclerz – Zbigniew Świniarek, Goniec – Szymon Kalemba, Goplana – Justyna Nowacka, Skierka – Agata Lisowska, Chochlik – Hanna Błażejczak, Lekarz – Waldemar Chojnacki, Sługa – Urszula Kawala, Głos z wierzby – Julia Szaferska-Koler, Narrator – Gizela Ziółkowska. Wydarzenie urozmaiciła wystawa fotografii, przedstawiająca postaci z „Balladyny” oraz prezentacja multimedialna. Organizator zadbał też o słodką oprawę. Można było skosztować pysznych mufinek z malinami i wypić kawę. Ostatnim punktem była niespodzianka dla każdego uczestnika wydarzenia, w postaci egzemplarza „Balladyny” opatrzonego okolicznościowym stemplem, otrzymanym z Kancelarii Prezydenta. Biblioteka serdecznie dziękuje lektorom i uczestnikom wydarzenia za wspólne odkrywanie na nowo „Balladyny” J. Słowackiego.
Jednocześnie informujemy, że w przyszłym 2021 roku, lekturą Narodowego Czytania będzie „Moralność pani Dulskiej” Gabrieli Zapolskiej.

Gminna Biblioteka Publiczna w Rakoniewicach