UWAGA CZYTELNICY!

W naszej bibliotece uruchomiona została Cyfrowa Wypożyczalnia Publikacji Naukowych Academica.
Darmowa wypożyczalnia Academica zastępuje tradycyjną wypożyczalnię międzybiblioteczną i umożliwia korzystanie ze zbiorów cyfrowych Biblioteki Narodowej. Użytkownicy mają dostęp do ponad 3 milionów publikacji ze wszystkich dziedzin wiedzy, również najnowszych, objętych ochroną prawa autorskiego. Academica daje przede wszystkim studentom i uczniom dostęp do literatury naukowej i popularnonaukowej (książek i artykułów z czasopism, lektur na olimpiady przedmiotowe, podręczników) potrzebnej w procesie kształcenia oraz przygotowywaniu prac licencjackich i magisterskich. System pozwala na przeszukiwanie zasobów, rezerwację obiektów, wyświetlanie publikacji, tworzenie notatek, importowanie danych bibliograficznych, zapamiętywanie kwerend.

Krótkie zasady korzystania z systemu ACADEMICA w Gminnej Bibliotece Publicznej w Rakoniewicach.

  • Dostęp do systemu Academica możliwy jest wyłącznie na wydzielonym terminalu w Wypożyczalni dla Dorosłych.
  • Z systemu Academica korzystać mogą użytkownicy zarejestrowani w systemie -bezpłatnej rejestracji czytelników dokonują bibliotekarze.
  • Po zarejestrowaniu użytkownika w systemie, czytelnik otrzymuje indywidualne dane dostępu (login – będący numerem karty bibliotecznej oraz hasło). Przy ich pomocy może logować się do systemu Academica na wydzielonym terminalu, a także dokonywać na domowym komputerze rezerwacji wybranych publikacji w systemie (rezerwacja to zgłoszenie przez użytkownika chęci otrzymania dostępu do konkretnej publikacji, w wybrane godziny, we wskazane dni na terminalu bibliotecznym).
  • Publikacja naukowa chroniona prawem autorskim może być udostępniana użytkownikowi, jeżeli nie jest w tym czasie udostępniona lub zarezerwowana przez innego czytelnika. W momencie zakończenia korzystania z publikacji naukowej na terminalu, staje się ona dostępna dla pozostałych czytelników.
  • Rezerwacji publikacji można dokonać przez formularz rezerwacyjny dostępny na stronie academica.edu.pl na wybrane terminy.
  • Na terminalach, na których udostępniane są publikacje naukowe, nie ma możliwości pobierania i drukowania przeglądanych materiałów.

 

Zapraszamy do korzystania z cyfrowej wypożyczalni. Przekonaj się jak ogromne możliwości wyszukiwania i dostępu do wiedzy daje ACADEMICA.