Jednym z wydarzeń towarzyszącym obchodom Narodowego Święta Niepodległości w Rakoniewicach była biesiada patriotyczna zorganizowana przez Gminną Bibliotekę Publiczną. Goście, którzy przybyli na spotkanie mieli okazję nie tylko  wysłuchania krótkich historii powstania pieśni patriotycznych ale przede wszystkim ich wspólnego odśpiewania. Dla uczczenia bohaterów i wydarzeń sprzed 104 lat rozbrzmiały: Rota, Przybyli ułani pod okienko, Malowane dzieci, Hej, chłopcy bagnet na broń, Pierwsza kadrowa, Hej, hej ułani,  Rozkwitały pąki białych róż i wiele innych. Punktem kulminacyjnym wieczoru było odśpiewanie hymnu narodowego – Mazurka Dąbrowskiego. Na zakończenie wszyscy biesiadnicy  z racji, że 11 listopada to również Dzień św. Marcina, zostali zaproszeni na rogale marcińskie oraz kawę, przy których toczyły się towarzyskie rozmowy.

Biblioteka dziękuje wszystkim uczestnikom za wspólnie spędzony czas, wspaniałą, radosną atmosferę, a Stowarzyszeniu „Serce” za udostępnienie sali.