„Narodowe Czytanie”, to już literacka tradycja naszego miasta, jedno z ważniejszych wydarzeń, którego organizatorem jest Gminna Biblioteka Publiczna w Rakoniewicach. Akcja od trzech lat jest oficjalnie zgłaszana na stronie Prezydenta RP. Tegoroczne czytanie odbyło się 3 września br. o godz. 16:00 w plenerze, w „Ogrodzie za Biblioteką”, który na tę okoliczność stał się malowniczą scenografią dla czytających lektorów i uczestników spotkania. „Ballady i Romanse” autorstwa Adama Mickiewicza czytali: burmistrz Rakoniewic – dr Gerard Tomiak, dyrektor GBP w Rakoniewicach – Dorota Lipowicz, kierownik WTZ w Rakoniewicach – Katarzyna Krysmann, kierownik Wielkopolskiego Muzeum Pożarnictwa w Rakoniewicach – Hubert Koler, nauczyciel bibliotekarz Szkoły Podstawowej w Rakoniewicach – Janusz Pietrzak, czytelniczka i wolontariuszka – Daria Gronostaj. Dla widzów przygotowano krótki quiz na znajomość utworów Mickiewicza, a co odważniejsi mogli przeczytać krótkie fragmenty ballady pt. „Czaty”. Nagrodą w zabawie były, jakże by inaczej „Ballady i Romanse” Adama Mickiewicza, na których można było przybić okolicznościową pieczęć. Całość wydarzenia zakończyło wspólne smakowanie okolicznościowego tortu. Wszystkim uczestnikom rakoniewickiej odsłony Narodowego Czytania serdecznie dziękujemy za przybycie i wspólne odkrywanie na nowo klasyki literatury polskiej.