Dzień Kropki jest akcją, nawiązującą do bestsellerowego picturebooka Petera H. Reynoldsa ”Kropka”. Główna bohaterka o imieniu Vashti nie chce uczestniczyć w lekcji plastyki – nie wierzy, że potrafi malować i odmawia współpracy. Nauczycielka zachęca dziewczynkę do pracy słowami: „Postaw tu kropkę i zobaczymy, co się stanie”. Na drugi dzień praca Vashti wisi w klasie oprawiona w złotą ramkę i sprawia, że dziewczynka zaczyna wierzyć w siebie i nabiera chęci do działania. Motywem przewodnim tego święta jest kropka. „Dzień Kropki” to święto kreatywnej zabawy oraz odkrywania i prezentowania dziecięcych talentów. Aby pokazać dzieciom jakie drzemią możliwości w małej kropce, a przede wszystkim w nich samych, Gminna Biblioteka Publiczna w Rakoniewicach zaprosiła do wspólnego świętowania przedszkolaków z grupy „Koralowej” oraz „Chabrowej”, którzy w nawiązaniu do święta przybyli do biblioteki w ubraniach, na których królowały kropki. Na początku spotkania dzieci zapoznały się z historią Vashti, głównej bohaterki książki pt. „Kropka” a następnie wzięły udział w różnych zabawach związanych z kropką m. in. uzupełnianiu szablonów z kolorowymi kropkami, rozwiązywaniu „kropkowego” sudoku, zabawie muzyczno-ruchowej „znajdź swoją drugą połowę kropki”, „dopasuj się w pary z drugą połową kropki”, tworzyły obrazy z użyciem stempelka z ziemniaka, oczywiście w kształcie kropki. Dużą atrakcją dla dzieci było „ożywienie” wcześniej pomalowanych kropek, za pomocą specjalnej aplikacji. Podczas zajęć dzieci przekonały się, jak wiele możliwości daje mała kropka i jakie niesamowite i niepowtarzalne kropkowe dzieła sztuki można z niej stworzyć. Prace, które wykonały dzieci można obejrzeć w bibliotece. Dziękujemy dzieciom za wspólną zabawę i zaangażowanie.