12 września gościliśmy w naszej bibliotece znaną i uwielbianą przez czytelników pisarkę – Ałbenę Grabowską, nazywaną często królową polskiej literatury. Autorka ceniona jest za interesujący styl, jaki prezentuje w swoich powieściach, a zadebiutowała w 2011 r. powieścią „Tam, gdzie urodził się Orfeusz”, którą napisała dla swoich dzieci, chcąc przybliżyć im bułgarskich przodków i kulturę regionu Rodopów. Od tego czasu napisała 27 książek. Popularność wśród czytelników zawdzięcza przede wszystkim bestsellerowej sadze „Stulecie Winnych”, epickiej opowieści, z silną historią w tle. Jej ekranizacja gromadziła przed ekranami ponad 3-milionową widownię. Ałbena Grabowska w swoim dorobku ma książki dla dzieci, powieść fantasy dla młodzieży, współczesne powieści obyczajowe, kryminał czy powieść sensacyjną. Na uwagę zasługują książki „Coraz mniej olśnień”, „Lot nisko nad ziemią”, czy „Lady M”. Ważną pozycją w jej dorobku literackim jest powieść „Matki i córki”, saga rodzinna, która przedstawia losy czterech pokoleń kobiet na tle burzliwej historii XX wieku, na uwagę zasługuje też trylogia „Uczniowie Hippokratesa”, z której czytelnicy dowiadują się, jak rozwijała się medycyna w XIX wiecznej Europie. Pisarka włożyła wiele wysiłku i zaangażowania, żeby w powieści ożywić legendarne postaci, które miały duży wpływ na rozwój medycyny. Ciekawą i jak autorka sama przyznaje, chyba niedocenianą jest trylogia „Alicja w krainie czasów” na którą składają się „Czas zaklęty”, „Czas odzyskany”, „Czas opowiedziany”. To właśnie postać „Alicji z Krainy Czasów” jest jej najbardziej bliska, a identyfikacja z osobowością bohaterki sprawiła, że wizerunek autorki pojawia się na okładkach tego trzytomowego cyklu. Rozmowa podczas spotkania skupiona była wokół dorobku pisarki, nie zabrakło również wymiany myśli na temat najnowszej książki pt. „Najważniejsze to przeżyć”, której premiera miała miejsce 5 września. Podczas spotkania dowiedzieliśmy się także o tym, jak to się stało, że nasz gość został lekarzem oraz,  że w młodości pani Ałbena chciała być aktorką. Nie mogło zabraknąć wątku ekranizacji sagi Stulecie Winnych. Pisarka opowiedziała o tym jak była konsultantem medyczno-historycznym na planie serialu telewizyjnego, podpowiadając aktorom jak zagrać daną postać. Wyznała też, że w ostatnim czasie dzieliła pisanie, z pracą przy musicalu o Mikołaju Koperniku, do którego napisała libretto. Prywatnie Ałbena Grabowska jest doktorem nauk medycznych, specjalistą neurologiem, epileptologiem, a także autorką wielu publikacji z zakresu padaczki. Pisarka mieszka w Brwinowie k/Warszawy, z którym związany był między innymi Jarosław Iwaszkiewicz. Jej największą motywacją są dzieci i medycyna, ale aby wygospodarować czas na pisanie, musiała zrezygnować z pracy w klinice neurologii i epileptologii. Przyjmuje już tylko w przychodni. „Pisanie dostarcza mi bardzo dużo radości” – skomentowała swoją decyzję. Na koniec podzieliła się ze zgromadzoną publicznością swoimi planami pisarskimi.

Po spotkaniu był czas na zakup książek, autografy oraz wspólne zdjęcie z naszym gościem.

Spotkanie z Ałbeną Grabowską autorką sagi „Stulecie Winnych”

Pamiątkowy wpis do kroniki Gminnej Biblioteki Publicznej
Pamiątkowy wpis do zakupionych książek z autografem autorki