16 października obchodzimy „Światowy Dzień Chleba”, który został ustanowiony przez Międzynarodowy Związek Piekarzy i Cukierników. To dobry moment na docenienie wypieku, który jest podstawowym składnikiem naszego pożywienia. Z tej okazji Gminna Biblioteka Publiczna w Rakoniewicach zaprosiła dzieci z klasy III b.  z miejscowej szkoły na zajęcia, aby wspólnie porozmawiać o chlebie. Głównym celem spotkania było ukazania istoty symboliki chleba. W polskiej i słowiańskiej tradycji chleb był symbolem pożywienia, a także dostatku i pomyślności. Choć wiele z tych tradycji i wierzeń zanika, do dziś najważniejszym i najbardziej rozpowszechnionym zwyczajem jest kreślenie znaku krzyża na bochenku, tuż przed jego pokrojeniem. Z dawnego zwyczaju, kiedy to nowo przybyłych gości witało się chlebem i solą, aby podkreślić gościnność gospodarzy oraz sprawić, aby przybysze poczuli się jak w domu,  zachował się zwyczaj witania Państwa Młodych przed wejściem do sali weselnej chlebem oraz solą przez swoich rodziców. Kiedyś chleb wypiekało się w domowych warunkach, angażując w to nierzadko całą rodzinę i sąsiadów, dzisiaj najczęściej po prostu go kupujemy. Dawniej sam proces przygotowywania pieczywa był procesem niezwykłym, obwarowanym licznymi przepisami, zaklęciami i zwyczajami. Również z narzędziami do wypieku i przechowywania chleba wiązały się swoiste wierzenia i obrzędy. Przykłady znaczenia chleba w tradycji i wierzeniach ludowych, pozwalają stwierdzić jak wszechstronnie był traktowany. Młodzi uczestnicy naszego spotkania dowiedzieli się, że podstawowymi składnikami chleba są: mąka, woda, sól oraz drożdże lub zakwas. W procesie wypieku istotne są jednak właściwe proporcje, a wypiek chleba wymaga doświadczenia i jest dość czasochłonny. Na podstawie historyjki obrazkowej „Jak powstaje chleb” dowiedzieli się, że na to aby kupić chleb w piekarni składa się trud wielu ludzi, od rolnika, który sieje i zbiera zboże, pracy ludzi w młynie aż po piekarza, który go piecze. Zabawili się w „Mało nas do pieczenia chleba”. Miłym akcentem kończącym zajęcia obchodów „Dnia chleba” była degustacja różnych rodzajów chleba. Na naszym stole zagościł m. in. chleb pszenno-żytni, kukurydziany, razowy, żytni, wiejski, baltonowski, graham, ciemny razowy, oraz Mistrza,  które do degustacji nieodpłatnie przekazał Pan Sławomir Hamrol, właściciel Zakładu Piekarniczo Cukierniczego Mik-Mar z Łąkiego.  Pieczywo można było smakować z różnymi pastami, twarogiem, czyli popularnym wielkopolskim „gzikiem”, żółtym serem, dżemem i innymi dodatkami, które przygotowały panie bibliotekarki. Zajęcia bardzo się uczestnikom podobały, stwierdzili, że były to „najpyszniejsze” zajęcia w jakich brali do tej pory udział.

Zajęcia dla dzieci z okazji „Światowego Dnia Chleba”