Gościem Gminnej Biblioteki Publicznej w Rakoniewicach w dniu 19 listopada 2019 roku był Jakub Porada. Jakub Porada jest znanym dziennikarzem telewizyjnym, autorem wielu książek podróżniczych, w tym „Porada na Europę”, powieści obyczajowej ,,Niezły numer, czyli dziewczyny w białych tenisówkach”. Prowadzi programy informacyjne. Od 2001 roku, czyli od początku istnienia, pracuje w TVN24, a od 2011 roku również w TTV. Oprócz ukończenia studiów dziennikarskich zdobył także dyplom Aktora Scen Muzycznych i przez wiele lat występował w teatrze.
Jakub Porada poprowadził w bibliotece warsztaty dziennikarskie. W trakcie spotkania tłumaczył, jakich błędów językowych należy unikać i co zrobić, aby nie dać się tremie. Przedstawił jak łatwiej przyswoić wiedzę , przećwiczył kilka przykładów z pracy zawodowej , między innymi, jak przygotować się do rozmowy kwalifikacyjnej , jak przeprowadzić relację na żywo czy wywiad z przypadkowo spotkanymi osobami. Rady te pozwoliły na łatwiejsze zrozumienie konkretnego zagadnienia. Dziennikarz podzielił się trafnymi spostrzeżeniami praktyka, który nie zajmuje się definicjami i formułkami, tylko przedstawia konkretne ćwiczenia , które dają większą pewność siebie. Spotkanie z Jakubem Poradą przybliżyło uczestnikom pracę dziennikarza telewizyjnego i jego specyfikę. Młodzież z szkoły Podstawowej w Rakoniewicach brała czynny udział w spotkaniu.