Wyjątkowo w środę, 29 marca 2023 r. odbyło się spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki działającego przy GBP w Rakoniewicach. Tematem dyskusji była książka Karoliny Bednarz pt. „Kwiaty w pudełku. Japonia oczami kobiet”. Japonia, „Kraj Kwitnącej Wiśni”. Jak go postrzegamy, a jaki jest w rzeczywistości klubowiczki mogły przekonać się za sprawą reportażu autorki, która w swojej książce w centrum uwagi stawia kobiety. Pierwsze co nasuwa się myśląc o Japonii to: kimono, wachlarze, ikebana, rytuał parzenia herbaty, niezawodne samochody, robotyka. A jaka jest rzeczywistość? Autorka w swoim reportażu przedstawia różne oblicza Japonii, dostarcza dużą dawkę wiedzy na temat kultury japońskiej, ujawniającej problemy społeczne, gdzie tradycja i nowoczesność splotły się w ciasny węzeł ograniczeń i konwenansów, szczególnie dotyczących kobiet, które często są traktowane przedmiotowo. Autorka pokazuje jak Japonki, uwikłane w powinności wobec rodziny, dzieci i pracodawcy, społeczeństwa oraz narodu, nie mają już przestrzeni dla nich samych, bo ogrom oczekiwań jest przytłaczający. Karolina Bednarz celnie wskazuje bolączki i wyzwania, z którymi na co dzień mierzą się mieszkanki „Kraju Kwitnącej Wiśni”, które coraz głośniej mówią o swoich problemach. Coraz więcej kobiet chce żyć po swojemu, dokonywać wyborów, nie zależeć od męża i jego rodziny. Ta książka pokazuje Japonię inną niż ta, znana z programów o podróżach i anime. Reporterka opisuje różne aspekty życia japońskich kobiet. ale nie tylko. Bardzo zaskakujące są opowieści o wykluczonych, o bezdomnych, o chorych na trąd, o śmierci z przepracowania, o prostytucji, o niechcianych ciążach. Książka wywołała gorącą dyskusję między uczestniczkami DKK. Większość przyznała, że do tej pory miała inny obraz Japonii.  Świetny reportaż, pokazujący Japonię odczarowaną z jej orientalnej wyjątkowości. Dodatkowym jej walorem są przedstawione  fakty z historii Japonii, które mają pomóc zrozumieć opisywane zjawiska.

Szanowni Czytelnicy, informujemy, że od 1 kwietnia 2023 r. nastąpi zmiana godzin otwarcia w naszych placówkach. Szczegóły poniżej.

23 marca w filii bibliotecznej w Rostarzewie odbyły się warsztaty wielkanocne, w których wzięła udział grupa „Jeżyków” z miejscowego przedszkola. Podczas spotkania dzieci wysłuchały opowiadania „Wielkanocny Zajączek”, w formie teatrzyku kamishibai, wykonały wielkanocną kurkę oraz wzięły udział w zabawach: przeprawa zajączka, przenoszenie jajek na łyżce oraz tańcu wokół jajka. Na zakończenie uczestnicy zajęć otrzymali wielkanocne kolorowanki.

Dziś PIERWSZY DZIEŃ WIOSNY! Wszystkich naszych czytelników pozdrawiamy wiosennie i życzymy samych słonecznych dni.

Miło nam poinformować, że dzięki życzliwości pani Prezes Alicji Chachaj z Fundacji Śląskiego Centrum Chorób Serca do Gminnej Biblioteki Publicznej w Rakoniewicach trafiły puzzle, kolorowanki, gry, kredki, książeczki… Za otrzymane dary serdecznie dziękujemy, na pewno sprawią dużo radości naszym małym czytelnikom w bibliotece głównej oraz filiach w Rostarzewie i Jabłonnie.

Projekt „Mała książka – wielki człowiek” cały czas trwa. Swoje konto biblioteczne, własną kartę Czytelnika, a na koncie wypożyczone książeczki mają już u nas kolejni mali czytelnicy: Krysia, Rafał Maja, Nela, Antoni, Agatka, Zosia i Borys. Za systematyczne odwiedzanie biblioteki, wypożyczanie książeczek i uzbieranie 10 naklejek otrzymali dyplomy Małego Czytelnika. Serdecznie gratulujemy! Cieszymy się, że możemy dbać o inspiracje czytelnicze naszych najmłodszych czytelników. Pamiętajmy! czytanie poprawia pamięć i koncentrację, rozwija wyobraźnię, poszerza słownictwo i wiedzę! Czy Wasze przedszkolaki biorą już udział w akcji „Mała książka – wielki człowiek”? Jeśli nie, to zapraszamy do udziału w projekcie.

.

Dziś, 8 marca – Dzień Kobiet! Niektórzy to święto uważają za przeżytek z czasów PRL-u, i tu się mylą. Święto kobiet obchodzono już w starożytnym Rzymie – w pierwszym tygodniu marca wypadały bowiem poświęcone płodności i macierzyństwu matronalia, a mężowie obdarowywali w tym dniu swoje żony prezentami. Współcześnie znany nam Dzień Kobiet, ustanowiono w 1910 r. w Kopenhadze, na dowód szacunku dla sufrażystek walczących o równouprawnienie kobiet, i w dalszym ciągu jest obchodzony w kilkudziesięciu krajach na całym świecie. Świętujmy więc Drogie Panie i cieszmy się z każdego wyrazu pamięci i składanych życzeń! Wszystkim Czytelniczkom, tym dużym i tym małym życzymy samych radosnych dni, moc życzliwości płynącej ze strony najbliższych, oraz dużo czasu na czytanie książek. Do poczytania polecamy książki z Kobietą w tytule, znajdujące się w naszym księgozbiorze.

Cykl „Ulubiony bajkowy bohater” był okazją do do kolejnych odwiedzin przedszkolaków z rakoniewickiego przedszkola „Różany ogród”. 03 marca 2023 r. naszą bibliotekę odwiedziła grupa „Różowa”. Spotkanie było poświęcone Królewnie Śnieżce i siedmiu krasnoludkom. Dzieci z uwagą wysłuchały bajki o tym tytule, odpowiadały na pytania nawiązujące do bajki, na koniec wykonały postać krasnoludka, z kolorowych figur geometrycznych, wykazując się przy tym swoimi zdolnościami manualnymi. Gratulujemy i dziękujemy za udane spotkanie wprowadzające maluchy w świat literatury!

W myśl przysłowia „Co się odwlecze, to nie uciecze”, w czwartek, 2 marca do rakoniewickiej biblioteki przybyła grupa przedszkolaków, która wzięła udział, w mających się odbyć wcześniej – 26 lutego zajęciach z okazji „Dnia dinozaura”. Czterolatków z grupy  „Fioletowej”, którzy wzięli udział w zajęciach, już na wejściu do budynku czekała „niespodzianka” w postaci tajemniczych śladów, które zaprowadziły ich do sali, gdzie czekała na nich pani bibliotekarka, która przygotowała dla nich różne ciekawostki na temat dinozaurów, których świat niezmiennie fascynuje, zarówno dzieci jak i dorosłych. Dzieci miały również okazję poprzeglądać znajdujące się w zasobach biblioteki książki, na temat tych żyjących 4,5 miliarda temu, potężnych gadów. Następnie samodzielnie wykonały przestrzennego dinozaura, którego wykonanie sprawiło im wielką frajdę. Spotkanie było bardzo udane. Przedszkolaki wróciły do przedszkola bogatsi nie tylko o wiedzę na temat dinozaurów, ale także z własnoręcznie wykonanym dinozaurem.