Gminna Biblioteka Publiczna w Rakoniewicach wzorem lat ubiegłych postarała się o urozmaicenie wolnego czasu dzieciom w czasie pierwszego tygodnia ferii zimowych, od 12-16 lutego 2024 r., który uczestnikom minął na wspólnej, wesołej zabawie Każdego dnia spotkanie rozpoczynało się wspólnie wypowiadanym hasłem „Hu ,hu, ha – hu, hu, ha nasza zima zła. My się zimy nie boimy… WIĘC TU PRZYCHODZIMY”. Pierwszego dnia, aby choć trochę poczuć zimowy klimat i atmosferę zimowych zabaw, dzieci wysłuchały krótkiego opowiadania pt. ,,Bałwanek Bieluś”, z książki o zimowych przygodach, zrobiły kolorowe guziki, potrzebne do zabawy muzyczno- ruchowej pt. „Lepimy bałwana”, podczas pracy plastycznej wykonały bałwanka, który towarzyszył im przez kolejne dni, przyglądając się aktywnością i zabawom uczestników zajęć. Drugiego dnia miłych chwil dzieciom dostarczył balik, zorganizowany z okazji Ostatków, kończących okres karnawałowych zabaw, na który dzieci przybyły w pięknych kolorowych strojach. Zabawa polegała nie tylko na tańcach, ale także na różnych konkurencjach m. in. malowaniu z zasłoniętymi oczami bałwanka, poszukiwaniu swojej pary, odgadywaniu zimowych zagadek. Dzieci wysłuchały również bajki o Kopciuszku, który tak jak oni, bawił się na balu, na którym zgubił pantofelek i dowiedziały się co z tego wynikło. 14 lutego, w dniu Walentynek dzieci uczestniczyły w różnych zabawach, wykonały kartkę Walentynkową dla ukochanej osoby oraz kolorowe gadżety, które zostały wykorzystane w okolicznościowej foto–budce do pamiątkowych zdjęć. Czwartego dnia przenieśliśmy się do zimowej krainy, za sprawą baśni ,,Królowa Śniegu”, którą dzieci najpierw z uwagą wysłuchały, a później bez trudu odpowiadały na pytania dotyczące lektury. Następnie w ruch poszły nożyczki, klej, kredki, sreberka… w efekcie powstał pałac Królowej Śniegu, do którego w trakcie dalszej zabawy dzieci musiały odnaleźć drogę. W ostatnim dniu świętowaliśmy Międzynarodowy Dzień Kota, który obchodzony jest 17 lutego. Dzieci wykonały pracę plastyczną przedstawiającą kota, poznały zwyczaje i usłyszały wiele ciekawostek o tych zwierzętach, a na koniec pobawiły się w zabawę muzyczno-ruchową ,,Uciekaj myszko do dziury”. W ostatnim dniu naszych spotkań świętowaliśmy Międzynarodowy Dzień Kota, który obchodzony jest 17 lutego. Dzieci wykonały pracę plastyczną przedstawiającą kota, poznały zwyczaje i usłyszały wiele ciekawostek o tych zwierzętach, a na koniec naśladowały zachowania kotów, rozwiązywały zagadki, rozpoznawały cienie kotków i pobawiły się w zabawę muzyczno-ruchową ,,Uciekaj myszko do dziury”. Dziękujemy dzieciom za aktywny udział i radosną atmosferę podczas naszych bibliotecznych ferii.