Z okazji Ogólnopolskiego Dnia Głośnego Czytania, w dniu 29 września br. odbyła się lekcja biblioteczna poświęcona Marii Konopnickiej, patronce roku 2022. Podczas spotkania dzieci zapoznały się z życiorysem autorki, wysłuchały jej kilku wierszy m. in. „Co słonko widziało”, „Poranek”, „Jak Wisła do morza”, „Jesienią”. Na podstawie jednego z nich – „Co słonko widziało” powstała grupowa praca plastyczna, a na kanwie pozostałych dzieci zabawiły się w kalambury. Wspólnie i głośno dzieci przeczytały wiersz pt. „W szkole”. Spotkanie upłynęło w bardzo miłej atmosferze i zakończyło się wspólną zabawą muzyczno-ruchową „Krasnoludek”. W lekcji bibliotecznej brała udział klasa 2d.
Archiwum: wrzesień 2022
„Skóra” Toni Morrison lekturą spotkania Dyskusyjnego Klubu Książki
27 września odbyło się pierwsze, po wakacyjnej przerwie spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki. Na spotkaniu omawialiśmy powieść Toni Morrison pt. „Skóra”. Książka laureatki nagrody Nobla z 1993 roku, to minimalistyczna objętościowo powieść, naładowana emocjami ludzi, którzy w dzieciństwie przeżyli tragedie, które rzutują na ich dorosłe życie, niszczą i utrudniają nawiązywanie normalnych relacji. Morrison opowiada historię dorosłej dziewczyny, która nosi w sercu nie tylko własną krzywdę, ale i ogromne poczucie żalu i winy. W powieści poruszono problemy ogromnej wagi: rasizm, molestowanie dzieci, relacje rodzic – dziecko, źle pojętą miłość. Cienka książka, a ładunek emocji w niej zawarty tak ogromny, że wywołał żywą dyskusję wśród klubowiczek. Książka godna polecenia. Następne spotkanie zaplanowano na 25 października.
Spotkanie DKK
Książki ukraińskie dla dzieci w naszej bibliotece!
Z radością informujemy, że w Gminnej Bibliotece Publicznej w Rakoniewicach powstała „półka ukraińska” na której znalazły się książki dziecięce, które biblioteka otrzymała w ramach projektu „Podaruj książkę ukraińskim dzieciom”, realizowanym wspólnie przez Fundację Metropolia Dzieci i Instytut Książki. Celem projektu jest zapewnienie dostępu do literatury w języku ojczystym uchodźcom z Ukrainy, którzy w Polsce znaleźli swój nowy dom. Książki zostały opracowane i czekają na małych ukraińskich czytelników. Zapisz się i wypożyczaj.
Українські книжки для дітей у нашій бібліотеці!
Раді повідомити, що у Міській публічній бібліотеці в Раконєвіцах створено «Українську поличку», на якій зібрано дитячі книжки, які бібліотека отримала в рамках проекту «Подаруй книжку українським дітям», який реалізову є спільно Фонд Митрополія Дітей та Інститут книги. Мета проекту – забезпечити доступ до літератури рідною мовою для біженців з України, які знайшли свійновий дім у Польщі. Книги чекають на маленьких українських читачів. Запишіться та орендуйте.
Ласкаво просимо!
https://www.facebook.com/hashtag/fundacjametropoliadzieci
„Dzień Kropki” w Gminnej Bibliotece Publicznej w Rakoniewicach
Dzień Kropki jest akcją, nawiązującą do bestsellerowego picturebooka Petera H. Reynoldsa ”Kropka”. Główna bohaterka o imieniu Vashti nie chce uczestniczyć w lekcji plastyki – nie wierzy, że potrafi malować i odmawia współpracy. Nauczycielka zachęca dziewczynkę do pracy słowami: „Postaw tu kropkę i zobaczymy, co się stanie”. Na drugi dzień praca Vashti wisi w klasie oprawiona w złotą ramkę i sprawia, że dziewczynka zaczyna wierzyć w siebie i nabiera chęci do działania. Motywem przewodnim tego święta jest kropka. „Dzień Kropki” to święto kreatywnej zabawy oraz odkrywania i prezentowania dziecięcych talentów. Aby pokazać dzieciom jakie drzemią możliwości w małej kropce, a przede wszystkim w nich samych, Gminna Biblioteka Publiczna w Rakoniewicach zaprosiła do wspólnego świętowania przedszkolaków z grupy „Koralowej” oraz „Chabrowej”, którzy w nawiązaniu do święta przybyli do biblioteki w ubraniach, na których królowały kropki. Na początku spotkania dzieci zapoznały się z historią Vashti, głównej bohaterki książki pt. „Kropka” a następnie wzięły udział w różnych zabawach związanych z kropką m. in. uzupełnianiu szablonów z kolorowymi kropkami, rozwiązywaniu „kropkowego” sudoku, zabawie muzyczno-ruchowej „znajdź swoją drugą połowę kropki”, „dopasuj się w pary z drugą połową kropki”, tworzyły obrazy z użyciem stempelka z ziemniaka, oczywiście w kształcie kropki. Dużą atrakcją dla dzieci było „ożywienie” wcześniej pomalowanych kropek, za pomocą specjalnej aplikacji. Podczas zajęć dzieci przekonały się, jak wiele możliwości daje mała kropka i jakie niesamowite i niepowtarzalne kropkowe dzieła sztuki można z niej stworzyć. Prace, które wykonały dzieci można obejrzeć w bibliotece. Dziękujemy dzieciom za wspólną zabawę i zaangażowanie.
Rakoniewicka edycja Narodowego Czytania 2022 za nami!
„Narodowe Czytanie”, to już literacka tradycja naszego miasta, jedno z ważniejszych wydarzeń, którego organizatorem jest Gminna Biblioteka Publiczna w Rakoniewicach. Akcja od trzech lat jest oficjalnie zgłaszana na stronie Prezydenta RP. Tegoroczne czytanie odbyło się 3 września br. o godz. 16:00 w plenerze, w „Ogrodzie za Biblioteką”, który na tę okoliczność stał się malowniczą scenografią dla czytających lektorów i uczestników spotkania. „Ballady i Romanse” autorstwa Adama Mickiewicza czytali: burmistrz Rakoniewic – dr Gerard Tomiak, dyrektor GBP w Rakoniewicach – Dorota Lipowicz, kierownik WTZ w Rakoniewicach – Katarzyna Krysmann, kierownik Wielkopolskiego Muzeum Pożarnictwa w Rakoniewicach – Hubert Koler, nauczyciel bibliotekarz Szkoły Podstawowej w Rakoniewicach – Janusz Pietrzak, czytelniczka i wolontariuszka – Daria Gronostaj. Dla widzów przygotowano krótki quiz na znajomość utworów Mickiewicza, a co odważniejsi mogli przeczytać krótkie fragmenty ballady pt. „Czaty”. Nagrodą w zabawie były, jakże by inaczej „Ballady i Romanse” Adama Mickiewicza, na których można było przybić okolicznościową pieczęć. Całość wydarzenia zakończyło wspólne smakowanie okolicznościowego tortu. Wszystkim uczestnikom rakoniewickiej odsłony Narodowego Czytania serdecznie dziękujemy za przybycie i wspólne odkrywanie na nowo klasyki literatury polskiej.
83. rocznica wybuchu II wojny światowej
Dziś przypada 83. rocznica wybuchu II wojny światowej. O tym jak ucierpiały biblioteki i ich zbiory w czasie okupacji niemieckiej można poczytać klikając w link.
https://bn.org.pl/aktualnosci/4679-hekatomba-bibliotek-w-czasie-drugiej-wojny-swiatowej.html