25 listopada br. biblioteka gościła panią Ilonę Chojnacką, mieszkankę Grodziska Wlkp., która promowała swój najnowszy tomik wierszy pt. „Warkocze splecionych wspomnień”. Autorka w swojej poezji porusza tematy wesołe, ale i te smutne, związane z jej przeszłością. W swoich utworach marzenia przeplata z rzeczywistością. Ważne miejsce w jej wierszach zajmuje też miłość, ta niespełniona bolesna, i ta wspaniała, która jest motorem wiary i nadziei na lepsze jutro. Wraz z autorką wystąpili jej przyjaciele Dorota Adam, Daria Gronostaj, oraz prowadzący spotkanie Adam Błoch. W trakcie czytanych przez autorkę i jej przyjaciół tekstów mogliśmy przeżywać różne emocje: tęsknotę, miłość, żal, niepewność, strach ale też nadzieję. Przysłowiową „wisienką na torcie” był śpiew i gra na gitarze w wykonaniu Emilii Witkowiak, dzięki czemu spotkanie nabrało szczególnego wydźwięku. Poetycki wieczór zakończył się kawą i słodkim poczęstunkiem przy, których toczyły się rozmowy i wymiana doświadczeń z autorką, bo okazało się, że wśród uczestników są również osoby, które piszą wiersze. Zakupione przez uczestników tomiki wierszy autorka opatrzyła specjalną dedykacją.
Archiwum: listopad 2022
Popołudnie z PLUSZOWYM MISIEM
Dnia 22 listopada br. w rakoniewickiej bibliotece odbyło się popołudniowe spotkanie, z okazji przypadającego 25 listopada „Światowego Dnia Pluszowego Misia”. Gościliśmy grupę dzieci ze świetlicy CARITAS w Rakoniewicach. Historia pluszowego misia zaczęła się w Stanach Zjednoczonych Ameryki, w listopadzie 1902 r., podczas polowania, w którym brał udział prezydent Theodore Roosevelt, w trakcie którego uratował małego niedźwiadka od zastrzelenia. Historia ta posłużyła rysownikowi Cliffordowi Berrymanowi do stworzenia postaci pluszowego misia, którego nazwał „Teddy Bear” na cześć prezydenta, a zabawka towarzyszy od tej pory dzieciom pod każdą szerokością geograficzną, ciesząc najmłodszych, jak i tych nieco starszych. Podczas spotkania dzieci poznały historię pewnego niedźwiadka z książki Stansbie Stephanie pt. „Pewnego dnia niedźwiadku…” Opowieść pokazuje jak ważną rolę pełnią pozytywne wspomnienia i bliska relacja z rodzicami. Wśród misiowych postaci, dużą sympatią u dzieci cieszy sią Kubuś Puchatek, którego uczestnicy spotkania przedstawili na swych kolorowych rysunkach. Spotkanie umiliły wspólne gry i zabawy. Dzieciom dziękujemy za wspólnie spędzony czas, w radosnej i wesołej atmosferze.
Nowa edycja 2022/2023 projektu „Mała książka – wielki człowiek”
Ruszyła nowa edycja 2022/2023 projektu „Mała książka – wielki człowiek”. Projekt realizowany jest przez Instytut Książki ze środków ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego we współpracy z bibliotekami publicznymi. Celem akcji jest zachęcenie rodziców do odwiedzania biblioteki z dzieckiem i wypożyczenia książek.
Przypominamy pokrótce zasady uczestnictwa w projekcie:
W akcji biorą udział dzieci w wieku przedszkolnym (roczniki 2016-2019). Na start, podczas pierwszych odwiedzin biblioteki dziecko otrzyma na własność wyjątkową książkę „Pierwsze czytanki dla…” dostosowaną do potrzeb przedszkolaka oraz Kartę Małego Czytelnika do zbierania naklejek, które otrzymuje podczas każdej wizyty w bibliotece i wypożyczeniu minimum jednej książki. Uzbieranie 10 naklejek nagrodzone jest imiennym dyplomem. Wyprawka zawiera również broszurę dla rodziców, która pomoże im rozbudzać w dzieciach pasję czytania. Do odwiedzania biblioteki zapraszamy również dzieci z Ukrainy, na które czeka wyprawka w ich ojczystym języku.
Zapraszamy na wieczór poetycko-autorski
Teatr „Blaszany Bębenek” odwiedził bibliotekę
17 listopada najmłodsi mieli okazję obejrzeć spektakl teatralny w wykonaniu aktorów teatru „Blaszany Bębenek”. Przedstawienie odbyło się w Rakoniewicach, Jabłonnie i Rostarzewie.
„Czarnoksiężnik z krainy Oz” to niezapomniana przygoda małej Dorotki, która za sprawą potężnego tornada trafia do magicznej krainy Oz. Dziewczynka spotyka tam przyjaciół: Stracha na Wróble, Tchórzliwego Lwa oraz Blaszanego Drwala, którzy pomagają jej dotrze do władcy tego świata. Dorotka wierzy, że tylko z jego pomocą będzie mogła wrócić do domu. Dzięki kolorowej scenografii widzowie kolejno trafili na farmę Dorotki i do lasu, do zamku złej czarownicy i na łąkę. Interaktywna forma przedstawienia sprawiła, że dzieci chętnie włączyły się w pomoc Dorotce w znalezieniu odpowiednich wskazówek, brały udział w żywiołowym tańcu. Spektakl pokazał dzieciom, że warto odkrywać możliwości, które w nas drzemią, że nie należy poddawać się mimo przeciwności losu i szukać pomocy u przyjaciół.. Dzieci z uwagą śledziły losy bohaterów. Za aktywny i entuzjastyczny udział małym widzom serdecznie dziękujemy.
Jesienne nowości książkowe
Jesień rozgościła się już na dobre, a zima zbliża się dużymi krokami. Wieczory coraz dłuższe. Warto więc odwiedzić naszą Bibliotekę lub filie biblioteczne i zaopatrzyć się w nowości książkowe. Poszukiwane bestsellery oraz kontynuacje wcześniej zakupionych serii wydawniczych czekają na dorosłych, młodzież i dzieci. Serdecznie zapraszamy!
Radosne świętowanie Narodowego Święta Niepodległości
Jednym z wydarzeń towarzyszącym obchodom Narodowego Święta Niepodległości w Rakoniewicach była biesiada patriotyczna zorganizowana przez Gminną Bibliotekę Publiczną. Goście, którzy przybyli na spotkanie mieli okazję nie tylko wysłuchania krótkich historii powstania pieśni patriotycznych ale przede wszystkim ich wspólnego odśpiewania. Dla uczczenia bohaterów i wydarzeń sprzed 104 lat rozbrzmiały: Rota, Przybyli ułani pod okienko, Malowane dzieci, Hej, chłopcy bagnet na broń, Pierwsza kadrowa, Hej, hej ułani, Rozkwitały pąki białych róż i wiele innych. Punktem kulminacyjnym wieczoru było odśpiewanie hymnu narodowego – Mazurka Dąbrowskiego. Na zakończenie wszyscy biesiadnicy z racji, że 11 listopada to również Dzień św. Marcina, zostali zaproszeni na rogale marcińskie oraz kawę, przy których toczyły się towarzyskie rozmowy.
Biblioteka dziękuje wszystkim uczestnikom za wspólnie spędzony czas, wspaniałą, radosną atmosferę, a Stowarzyszeniu „Serce” za udostępnienie sali.
Biblioteka zaprasza
Nowa usługa biblioteki
Książki online dla każdego.
W naszej bibliotece otrzymasz dostęp do ebooków na platformie ebookpoint BIBLIO.
Od listopada 2022 r. Gminna Biblioteka Publiczna w Rakoniewicach uruchamia dla swoich czytelników nową usługę – korzystanie z multimedialnej biblioteki cyfrowej ebookpoint BIBLIO, działającej na zasadach tradycyjnej biblioteki przeniesionej do sieci. Czytelnicy mają zapewniony bezpłatny dostęp do publikacji we wszystkich formatach: ebooków, audiobooków i kursów video. BIBLIO oferuje zbiór literatury beletrystycznej i popularnej, specjalistycznej, edukacyjnej oraz poradników i przewodników. W ebookpoint BIBLIO czytelnicy mogą korzystać zarówno poprzez witrynę, jak i aplikację mobilną z ebooków, audiobooków i nagrań video. Obecnie w zasobach tej biblioteki cyfrowej znajduje się 45446 tys. publikacji, w tym 39747 e-booków, 5340 audiobooków oraz 359 kursów video. Zapraszamy do korzystania z Multimedialnej Biblioteki Cyfrowej ebookpoint BIBLIO.
ZASADY KORZYSTANIA Z DOSTĘPU DO EBOOKPOINT BIBLIO:
1. Możliwość wypożyczania e-booków mają czytelnicy zarejestrowani w Gminnej Bibliotece Publicznej w Rakoniewicach. Warunkiem jest posiadanie konta nieobciążonego żadnymi zaległościami.
2. Biblioteka dysponuje ograniczoną liczbą kodów na każdy miesiąc. Liczy się kolejność zgłoszeń.
3. Kody wydawane są od 1 roboczego dnia miesiąca (jeżeli 1 dzień miesiąca przypada w sobotę, kody wydawane są od poniedziałku) podczas:
– osobistej wizyty w Gminnej Bibliotece Publicznej
– poprzez pocztę elektroniczną na adres: bibliotekarakoniewice@op.pl
> w wiadomości należy podać: imię i nazwisko oraz numer karty czytelniczej,
> nie będą brane pod uwagę maile z prośbą o więcej niż jeden kod,
> po pomyślnym zweryfikowaniu konta – kod zostanie wysłany,
> weryfikowane będą maile wysłane pierwszego roboczego dnia miesiąca od godziny 8:00,
> brak odpowiedzi na maila jest równoznaczny z brakiem dostępności kodu.
4. Obowiązuje zasada: jedno konto czytelnicze – jeden kod.
5. Kod jest aktywny przez 30 dni licząc od zalogowania.
6. Uzyskany przez czytelnika kod musi być aktywowany najpóźniej do końca miesiąca, w którym został pobrany. W przeciwnym wypadku kod wygasa.
7. Odebrany kod dostępu aktywujemy na stronie internetowej https://biblio.ebookpoint.pl/
8. Czytelnik, który nie aktywuje otrzymanego kodu, ma blokadę na wydanie kodu w następnym miesiącu.
Zapoznaj się z instrukcją logowania za pomocą kodu.
instrukcja logowania za pomocą kodu – wpis na stronie