15 maja br. kontynuując Tydzień Bibliotek, w rakoniewickim Oddziale dla dzieci gościliśmy przedszkolne dzieci, z grupy Turkusowej i Koralowej. W spotkaniu główną rolę odegrał teatrzyk kamishibai, za pomocą którego najmłodsi wysłuchali opowieści Emmy Perry pt. ,,Nie lubię książek. Koniec kropka.” Książka z nieco przekornym i zdawać by się mogło negatywnym tytułem, tak naprawdę niesie przesłanie dla młodego czytelnika, że warto czytać książki, bo to one właśnie budują naszą wyobraźnię i chęć aby poznawać więcej i więcej. Dzieci ochoczo odpowiadały na zadawane pytania, wymieniały tytuły książek jakie już zostały im przeczytane i opisywały kolorowy świat, w jaki mogły się przenieś w trakcie czytanych opowiadań. Dużą radość sprawiła dzieciom zabawa, która polegała na ułożeniu książek od największej do najmniejszej oraz od najgrubszej do najcieńszej. Na koniec przedszkolaki zwiedziły całą placówkę i otrzymały pamiątkowe zakładki do książek.

W ramach trwającego Tygodnia Bibliotek, 15 maja filię biblioteczną w Rostarzewie odwiedziła grupa „Misie” z wychowawcą Joanną Wieczorek, Dzieci wysłuchały opowiadania „Słodkie kłopoty łakomej wiewiórki”, o realiach współczesnego życia. Bajka uczy poszanowania przyrody i porusza wątek odżywiania i zdrowego stylu życia. Po jej wysłuchaniu dzieci zabawiły się w „dziuple do wynajęcia”, zabawę „prawda czy fałsz” oraz wykonały pracę plastyczną, która polegała na pokolorowaniu, tylko zdrowych produktów. Mali uczestnicy spotkania dowiedzieli się o programie „Mała książka wielki człowiek”, i o tym jak można się zapisać do biblioteki. Dzieci ochoczo przeglądały książki. Na zakończenie wszyscy uczestnicy poczęstowali się zdrową przekąską – marchewką.

W ramach zaplanowanych spotkań z okazji „Tygodnia Bibliotek”, 10 maja placówkę w Jabłonnie odwiedziły klasy trzecie i czwarte ze swoimi opiekunami z miejscowej szkoły. Natomiast po popołudniu tego samego dnia bibliotekę odwiedziła stała grupa dzieci uczestniczących w zajęciach cyklicznych w piątki. Grupa trzecioklasistów po wstępnych rozmowach o tym , jakie książki czytają i polecają swoim rówieśnikom, rozpoczęła przygotowania do gry „Baśniowe pudełko”. Dzieci zrobiły karty do gry, które następnie w grupach wylosowały po jednej w każdym kolorze. Z tych kart dzieci stworzyły baśnie o różnej, ciekawej i interesującej treści. Niektóre grupy bez problemu stworzyły opowieść, a inne miały mały kłopot, by utworzyć baśń z 10 zdań. Grupa czteroklasistów, bardzo chętnie rozmawiała o swoich ulubionych książkach i ich bohaterach. Zachęcała inne koleżanki i kolegów do czytania książek z biblioteki . Uczestnicy zapoznali się z naszym księgozbiorem, szczególne zainteresowanie wzbudziły zakupione nowości. Na zakończenie pogaduszek o książkach młodzież rozwiązywała krzyżówkę związaną z biblioteką. Na popołudniowych zajęciach kreatywnych uczestniczące grupa uczestniczących dzieci bawiła się układaniem haseł i rysowaniem rysunków na chodniku przed biblioteką. Potem dzieci robiły żabki metodą origami, grały w gry planszowe i robiły obrazki pastelami.

Dnia 14 maja br. gościliśmy pisarkę Magdalenę Zarębską, której książki są bardzo poczytne, a spotkania autorskie cieszą się dużym zainteresowaniem. Odbyły się trzy spotkania, w którym wzięły udział dzieci z rakoniewickiego przedszkola (grupa Biała i Bordowa), w filii w Rostarzewie dzieci z klas III i IV z miejscowej szkoły oraz dzieci przedszkolne w Wiosce. Każde spotkanie było zupełnie inne, bo autorka dostosowywała je do biorącej w spotkaniu grupy i opierała się na różnych książkach. Młodsze dzieci miały spotkanie na podstawie książki „Leonard w domu”, którego bohaterem jest Leo, zwyczajny chłopiec, który lubi się bawić, ale nie przepada za sprzątaniem, podczas którego rozmawiały o bałaganie i porządku. Starszym uczestnikom nawiązując do swojej książki „Skąd jest Pola?”, autorka przedstawiła różnice jakie dostrzegamy w ludzkości z całego świata, mówiła o tolerancji i akceptacji, którą autorka często wprowadza w swoich powieściach. Ponadto przybliżyła uczestnikom spotkania proces powstania książki, to w jaki sposób trafia ona do księgarń i bibliotek. Słuchacze dowiedzieli się od autorki jak ważne jest czytanie książek, jak rozwija umysł, dzięki czemu stajemy się mądrzejsi, zachęciła do czytania różnych opowieści. Pisarka nie tylko dzieliła się swoimi inspiracjami, ale także zaprosiła dzieci do wspólnych zabaw, tworząc niezapomnianą atmosferę pełną radości. Dzieci chętnie angażowały się w przygotowane zadania, zadawały wiele pytań, a na koniec podziękowały autorce za spotkanie i wspólną zabawę kwiatami.

14 maja, w ramach spotkań, które odbywają się w naszych placówkach, filię w Rostarzewie odwiedzili uczniowie I klasy. W trakcie spotkania uczestnicy wysłuchali bajki terapeutycznej z teatru kamishibai pt. „Odważny struś zostaje strażakiem” , która mówi o pragnieniu akceptacji w grupie, sposobach rozwiązywania konfliktów i poczuciu własnej wartości. Po jej wysłuchaniu dzieci zabawiły się w przyjacielski krąg i zabawę „nie upuść piórka”. Dzieci dowiedziały się również jak można się zapisać do biblioteki i wypożyczać książki. Nie zabrakło też pracy plastycznej.